כמה טוב לגור ליד הים

בניסוי פסיכולוגי שנערך בשנה שעברה, במסגרת ניסיון להבין את ההשפעה שיש לקרבה לים על הבריאות של בני האדם, קיבלו נבדקים מספר תמונות של חדרי מלון והנוף הנשקף מהם, והתבקשו להגיד כמה היו מוכנים לשלם עבור השהות בהם. לא תופתעו לגלות שמבין הנוף של האוקיינוס, שדרות מוריקים ועיר עסוקה – הנבדקים הביעו נכונות לשלם הכי הרבה על החדרים בעלי הנוף לים. זה ניסוי פסיכולוגי נחמד, שמוכיח עד כמה אנשים אוהבים את הים, אבל זה ממש לא סוף הסיפור בין החוף לבין בני האדם.

במסגרת אותו מחקר, החוקרים בדקו האם יש לקרבה לים השפעה אמיתית על הבריאות הפיזית והנפשית של בני האדם. ברור, כולנו אמרנו את המשפט "אני חייב לשבת קצת בים ולהירגע", אבל החוקרים האלה גילו שזה לא רק הרוגע שהבילוי על החוף משרה עלינו, אלא שיפור אמיתי ומדיד בבריאות שלנו. המחקר, שנערך בידי מדענים מאוניברסיטת אקסטר והוצג בכנס של האיגוד הגיאופיזי האמריקני, מצאו שיש לא מעט השלכות חיוביות לשהייה ממושכת ליד הים מבחינה בריאותית.

המבקרים של המחקר טענו כי שהייה ממשוכת ליד הים היא פריבילגיה של עשירים, שמטבע הדברים הם גם בריאים יותר נפשית ופיזית, אולם החוקרים מצאו שההשפעה החיובית הגדולה ביותר של הים על בריאות הנבדקים הופיעה דווקא בקרב השכבות הסוציואקונומיות הנמוכות יותר. אפילו לא צריך לגור על הים – "מספיק להתקרב לקו החוף וכבר יש שיפור בריאותי", הסבירו החוקרים.

המחקר זה לא מפתיע את חנן סגל חנן מחברת דיזנגוף סחר, המקימה את פרויקט היוקרה Lagoon בנתניה. "לאנשים יש חלום בסיסי לגור ליד הים", הוא טוען. אנשים כנראה חשים באופן טבעי שהם זקוקים לים על מנת לשפר את בריאותם. "למגורים ליד הים יש ערך מוסף של איכות חיים: אתה שותה את הקפה הראשון של הבוקר מול הזריחה, ומסיים יום קשה עם רגליים למעלה מול השקיעה, על כל העוצמות שיש בחוויות האלה".

סגל מסביר שלעתים קרובות מגורים ליד הים משנים באופן מהותי את אורח החיים של הדיירים, כיוון שהסביבה הספציפית של החוף מעודדת חיים בריאים יותר. "כשאתה רואה אנשים רצים על החוף, שוחים או גולשים מדי יום מחלון הבית, זה מעודד אותך להצטרף אליהם", הוא אומר, "זה גם ערך ייחודי לחיים על הים – לקום בבוקר לריצה על החוף, לטבול בים בכל זמן שמתחשק לך, בלי להיכנס לאוטו ולעמוד בפקקים בעצבים כדי להגיע לשם". בפרוייקט Lagoon, הוא מציין, יש חוף ציבורי צמוד, שאמור לשמש את דיירי הפרויקט ואת מבקרי המלון.

המלון הוא אספקט נוסף במדד הבריאות של מגורים ליד הים. מטבע הדברים, פרוייקטים שנבנים בימינו על הים קרובים מאוד למלונות, ופעמים רבות אף כוללים מלון במתחם. מחקרים אחרים מראים כי האושר שלנו מושפע בצורה דרמטית מהגיוון של הסביבה האנושית שלנו. אנשים החיים בתוך אוכלוסייה בלתי משתנה שבה כולם דומים לכולם עלולים לפתח דכאון, בעוד שחיים בקרב בני אדם שונים מתרבותיות שונות מסייעים למצב הרוח החיובי. מעבר לכך, אורח החיים המאפיין תיירים בחופשה נתפס כמעודד בריאות נפשית כיוון שהוא משרה אווירה נינוחה ומאושרת – כיאה לחופשה. "במידה רבה", מסכם סגל, "החיים ליד הים הם חופשה מתמשכת עם כל הפינוקים של מלון: בריכה פרטית, חדר כושר וגם תיירות מלהיבה מסביב".